מרים בן- חיים נולדה בבוקרשט, רומניה, מתגוררת כיום בתל אביב, ישראל,  חברה באגודת הציירים והפסלים בישראל "אימפקט", מאז 1991.

למרים הוענקו שני פרסים בתחרות בינלאומית בשטוקהולם על עבודת מיניאטורות ועבודות גרפיות נוספות .

במסגרת עבודת היתה אוצרת ומנהלת התערוכה במוזיאון התנ"ך בתל אביב  במשך שמונה שנים, וכן אוצרת לאמנים שונים במקומות אחרים. 
 
תל אביב
העבודות האחרונות של האמנית הותיקה מרים בן חיים מהוות נדבך נוסף במבנה האמנותי אותו היא מקימה בעקביות במשך שנים ארוכות, תוך התייחסות לאורבני ולשילובו בסביבה.
 
היא הולכת בעקבות הזמן ומפגישה עבר והווה, ישן וחדש, עתיק ומודרני. שילוב של אלמנטים שונים ליצירת הסופרפוזיציה הקיימת בגרפיקה ובמיפוי - והעתקו לתחום האמנות בטכניקה של רישום מעל שקפים המונחים במרווח על צילומים (שצולמו על ידה), דבר המביא לגישור על פערים של זמן ותקופות.

תל-אביב האורבנית משתקפת גם בעבודות על צילומי אוויר של העיר תל-אביב עצמה. האמנית חושפת מפגשים המתעדים את התמורות שחלו בנקודות מפתח בעיר דרך העלאת נושאים כמו: גמנסיה הרצליה על רגע מגדל שלום, מבנה עיריית תל-אביב הישן על רקע מבנה עיריית תל-אביב ברחוב אבן גבירול, שלושה מבנים מנווה-צדק על רקע המגדל החדש שנבנה בשכונתם, קולנוע מוגרבי על רקע מגרש חניה, כיכר צינה דיזינגוף בעבר ומבנים ישנים בשדרות רוטשילד על רקע המגדלים המודרניים שנבנו בהן. 

ד"ר דליה הקר-אוריון
 
ננגב
נופי המדבר המצוירים מהווים פנורמה רחבה של מראות ואינם באים לעסוק בתיאור החזותי המפורט, זוהי יצירה שכולה הלך נפש ואהבה למקום ודו שיח פיוטי עם הסביבה באותם מחוזות מרחב האוסף אותי אל הפינות הקסומות אשר בתוכי. העבודות צוירו על ניר מיוחד עשוי בצורה ידנית מצמחים הגדלים בנגב.
 
שילוב  צילומי אוויר בעבודותיה של מרים בן חיים
אחת מהטכניקות המקוריות של מרים בן חיים היא השימוש בצילומי אוויר כרקע לציוריה. הצילומים מקנים לעבודות איכות מרקמית עשירה. סקלת הצבעים  בהם היא משתמשת מתונה ומתרכזת סביב גוונים שונים של תכולים, ירקרקים וחומים כתומים.
 
האיפוק הצבעוני מדגיש את האיכויות הצורניות הנוצרות כתוצאה מכיסוי  חלקים מהצילומים מחד וגילוי והדגשת חלקים אחרים של הצילומים מאידך. שילובים  של ניגודים בין בהיר וכהה ובין מכוסה וגלוי יוצרים סצנות מרשימות, הכוללות שלובים של נופים ונופים אורבניים.

בין הנושאים המתוארים מבטים מלמעלה, נופים עירוניים במבט מלמעלה,ביניהם ירושלים ותקריבים של בתים ועצים בתל אביב במבט חזיתי.
 
ד"ר דליה הקר-אוריון